Açı Okulları eğitim felsefesi ve bu felsefenin okul yaşantısındaki her uygulaması, evrensel değerleri her zaman hayatlarında ilke edinen bağımsız, öğrenmeye meraklı ve mutlu öğrenciler yetiştirmeyi hedefler.

Açı Okulları’nda öğrencilere güvenli, ilham verici, cesaretlendirici ve motive edici bir öğrenme ortamında kendilerini ve ilgi alanlarını keşfedebilecekleri; öğrendiklerini gerçek yaşam ile ilişkilendirebilecekleri; birikimlerini akranları ve diğer insanlarla paylaşabilecekleri pek çok öğrenim deneyimi sunulur. Bu olanaklar; öğrencilerimizin akademik, sosyal ve duygusal becerilerini geliştirmelerine, içinde yaşadıkları topluma karşı sorumluluklarının olduğunu fark etmelerine, başkalarına karşı empati kurabilmelerine ve farklılıklara saygı duymalarına önemli ölçüde rehberlik eder. Aynı zamanda organizasyon ve iletişim becerilerini geliştirmelerine de yardımcı olur.

“Açılı olmak” herkesin birbirine karşı saygılı ve ilgili olduğu, gayretin de başarı kadar takdir edildiği, sürekli üretilen ve paylaşılan, fark yaratılan, yapılan hatalardan ders çıkartılan, herkesin açıkça ve özgüvenle duygularını, düşüncelerini paylaştığı bu okul kültürünü içselleştirmek, onu yaşatmak ve geliştirmek için katkıda bulunmak demektir.