Genel Bilgi

Felsefemiz

Değerlerimiz

Misyon

Vizyon

Tarihçe

Açı’nın kısa tarihine hoş geldiniz. Geride bıraktığımız yıllar süre olarak kısa gibi görünse de biz Açılı olanlar için çok anlam taşıyor: Bir adresten beş adrese, bir binadan on beş binaya, bir okuldan beş okula, 28 öğrenciden 2000’e yakın öğrenciye ulaşan bir yolculuğun hikayesi…

Açı’nın Kurucuları, Akatlar’da şimdiki ilköğretim binasının bulunduğu arazide okul yapma kararı alır. Erginoğlu & Çalışlar’ın çizdiği -ki bundan sonraki tüm Açı Okulları’nda olduğu gibi- Açı Okulları’nın ilk binası iki yıl gibi bir sürede tamamlanır.

Açı’nın ilk öğretmenleri bir sonraki sene eğitim-öğretime başlayacak okulun eğitim-öğretim felsefesi ve programları üzerinde çalışmaya başlar. Bugün Açı’da benimsenen uygulamaların birçoğunun temeli bu yıl atılır.

Açı, eğitim-öğretim hayatına, Akatlar’da ana bina ve ufak bahçesinde hazırlık, bir ve ikinci sınıflarda 28 öğrenci ve 9 öğretmen ile başlar. Bu öğretim yılı bir önceki yıl yapılan hazırlıkların hayata geçirilmesi ve Açı’nın felsefesinin uygulamaya taşınması açısından çok yararlı olur.

Kendi felsefemiz ve programımız için ilkokul öncesinde kendi öğrencilerimizi yetiştirmenin ne kadar önemli olduğunun bilincinde olarak Akatlar’da bulunan ana binada üç, dört ve beş yaş (ilköğretim hazırlık) sınıflarından oluşan Açı Okul Öncesi programımız başlar.

Bu yıl özellikle okul öncesi programının geneli, hazırlık programı ile ilköğretim bağlantısı açısından çok verimli geçer. Daha sonraki yıllarda Açı’nın başarısını etkileyecek en önemli uygulamalar ve bunların standart hale getirilmesi 2001-2002 eğitim ve öğretim yılına damgasını vurur.

Artan öğrenci sayısı ve buna bağlı olarak, alan ihtiyacı doğrultusunda genişlemenin ilk hamlesi bu yıl gerçekleşir. Akatlar’da bulunan ana binaya komşu villalardan biri, yenilendikten sonra okul öncesi sınıflarına hizmet vermek üzere açılır.

Bir önceki yıl Açı bünyesine katılan villaya bitişik olan bir başka villa daha artık Açı’nındır. Kış aylarında süren yenileme çalışmaları sonucunda bina ve bahçe bir sonraki eğitim ve öğretim yılına hazırlanır.

On beş sınıfta, üç yaştan altıncı sınıfa kadar iki yüz elli öğrenciye ulaşan Açı için okul öncesi ile ilköğretimi ayırmanın zamanı gelmiştir. Bu bağlamda, Levent’te bulunan okul öncesi binaları bünyemize katılır ve yoğun bir inşaat dönemi başlar.

Açı Okul Öncesi Programı yeni binasında hizmet vermeye başlar. On bir sınıfı ile açılan okul öncesi binalarımız, fiziksel özelliklerinin yanı sıra öğretim programı ile kamuoyunun takdirini toplamaya devam eder.

Aynı yıl ilköğretimden mezun olan öğrencilerimizin bir sonraki öğrenim kurumu olacak olan Açı Lisesi için alan araştırmaları, Bahçeköy’de bir yer bulunması, bulunan binanın hazırlıkları gibi yeni bir süreç başlar.

Tüm paydaşlar için çok anlamlı bir yazdır: Açı ilk ortaokul mezunlarını verir. Yaklaşık üç ay gibi çok kısa bir sürede şimdiki lise binasının inşaatı tamamlanır, bahçe ve alan düzenlemeleri gerçekleştirilir.

Aynı yılın Eylül ayında öğrencilerimiz Açı Lisesi’nin ilk hazırlık sınıfı olarak bu binada eğitim-öğretim yaşantılarına başlar. Yıllar öncesinde Açı İlköğretim Akatlar’daki gibi bir başlangıç olur ve sadece sekiz öğrenci ile lise açılır.

Yoğun bir yıldır 2006. Bahçeköy’de lise binasında öğrencilerimiz öğrenim görürken, yan tarafında bulunan arsadaki binaların yıkılmasıyla temelden yeni bir öğretim binası yapılır. On iki derslik, tiyatro ve sanat atölyesinden oluşan bu yapı, lisenin ikinci binası olarak hizmete hazırlanır.

Büyüme devam etmektedir: Sayılar, sınıflar, öğretim programları, kulüp çalışmaları, ritim grupları, etkinlikler, spor takımları… Bir atılım daha yapılır ve Akatlar’da okul bahçesine komşu üçüncü villa da bünyeye katılır. Yıkılıp yeniden inşa edilen bu binanın ilköğretimdeki derslik sayısına önemli bir katkıda bulunmasının yanı sıra, mimarisi ve bahçesiyle de öğrencilerimiz için yeni bir alan daha yaratılmış olur.

Aynı yıl Bahçeköy’deki ikinci bina hizmete girer. Bu binayla beraber, bahçede yapılan kapalı spor salonunun inşası da tamamlanır.

Bu yılın yazında Akatlar binamıza komşu olan son villanın da bünyemize katılmasıyla bahçemiz ve kapalı alanlarımız genişler, yerleşke nihai yapısına kavuşur.

Mayıs ayında Açı Okulları’nın büyümesi için çok önemli olan bir atılım gerçekleştirilir ve Bahçeköy’de okul öncesi, ilkokul ve ortaokul yatırımı yapılır. 14 dönümlük bir arazide 18.000 m2 kapalı alana sahip olan yerleşkenin tüm yaz süresince onarım ve yenileme çalışmaları sürer ve eğitim-öğretim yılının başında yeni okulumuz hizmete girer.

Bu yıl lise yerleşkesinin fen-matematik binası tamamlanır. Dört büyük laboratuvar, öğrenciler için cafe-bookstore, iki amfi ve dersliklerden oluşan bu bina ile, lise yerleşkesi büyümeye devam eder.

2011 yılına lise yerleşkesinde, yüz seyirci kapasiteli, soyunma odaları ve farklı spor alanlarıyla donanmış yeni spor salonunun açılışı ile girilir.

Yaz ayları yoğun bir hazırlık çalışmasına sahne olur: Kemerburgaz’da üçüncü okul öncesi  yerleşkesinin hazırlık çalışmaları başlar. Yoğun bir hazırlık döneminden sonra, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında, Kemerburgaz ilk öğrencilerini kabul eder.

Aynı yıl K-12 okulları dışında Açı Müzik Okulu açılır. London College of Music ile program ortaklığı yapan Açı Müzik Okulu Akatlar ve Bahçeköy yerleşkelerinde okul sonrasında eğitim programına başlar.

2011 yılı tüm Açılılar için bir başka önemli olaya tanık olur: Açı Lisesi ilk mezunları verir. Açı’nın eğitim öğretim hizmetleri ve programları 3 yaştan lise mezuniyetine kadar uzanan bir yapıya kavuşmuş olur.

2012 yılının başında açıklanan “4+4”eğitim sistemiyle beraber Açı ilköğretim okulları; ilkokul ve ortaokul olarak ayrılır. Bu yapılanmaya göre beşinci sınıf öğrencileri de ortaokula dahil olarak Bahçeköy yerleşkesinde eğitim, öğretim yılına başlar. Açı, k-12 dışında sunduğu eğitim programlarını ve hizmetlerini bir önceki sene kurulmuş olan müzik okulunun yanı sıra yelken okulu ve spor kulübüyle genişletir.

2013 yılı birçok önemli gelişmeyi beraberinde getirir. İlk Ivy League üniversite kabulünün yanı sıra yurt içi ve dışındaki üniversite kabul başarısı; birebir iPad’le eğitim projesinin yılı başarıyla tamamlaması, GETÜT’ün Türkiye’nin dört bir yanından lise öğrencilerini ağırlaması gibi birçok önemli gelişme yıla damgasını vurur.

 

Geçtiğimiz on yıl süresince Açı’da birçok farklı alanda yoğun çalışmalara yer verilir:

  • Sürekli değişen akademik programlar ve içerikleri öğrenen öğrenci hedefiyle revize edilir. Bu çalışmalar sadece sınıfların programları değil, aynı zamanda okullar arası koordinasyonun da belli standartlara oturmasını sağlar.
  • Yurdumuzda ve dünyada eğitimde ortaya çıkan yeni yaklaşımlar takip edilir ve Açı’nın öğrenim yaşantısına aktarılır. Özellikle STEM, Maker Lab, iPad kullanımı, vaka incelemesi, disiplinler arası çalışmalar öne çıkan uygulamalar olur.
  • Geleceğin liderlerinin evrensel değerleri benimsemeleri, sosyal sorumluluklarının farkında olmalarının bilincinde olarak tüm Açı Okulları’ndan sosyal sorumluluk projeleri gittikçe artan bir öneme ve uygulama sahasına kavuşur. Aynı yıl içinde tüm okullarda 20’nin üzerinde uygulanan sosyal sorumluluk projeleri çok önemli katkılar sağlamaya devam eder.
  • Akademik programın yanı sıra kulüpler ve etkinliklerin yelpazesi genişler; programların öğrenim hedefleri derinleştirilir. MUN, Münazara, Destination Imagination gibi alanlarda önemli ulusal ve uluslararası başarılar elde edilmesinin yanı sıra bünyemizde düzenlenen Açı Kısa Film Yarışması gibi organizasyonlarla öğrencilerin farklı ilgi ve ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapılır.
  • Açı Lisesi ‘Community of International Schools’ akreditasyon sürecinden başarıyla geçerek bu önemli organizasyonun bir üyesi olur. 2017 yılında tekrarlanan denetim sürecini de başarıyla gerçekleştiren Açı Lisesi aynı zamanda Cambridge Examination Center olarak da hizmet vermeye devam eder.
  • Müzik Okulu bünyesinde 200’den fazla öğrenciye müzik eğitim veren kurumumuzun 100 öğrencisi London College of Music programını takip etmektedir.
  • Spor Okulları ve Açı Spor Kulübü bünyesinde 300’ün üzerinde öğrenci-sporcusuna 10’un üzerinde branşta spor yapma ve yarışma imkanı sunmaya devam etmektedir. Türkiye şampiyonalarına katılan takımlarımız finallere kalma başarısını göstererek profesyonel spor kulüpleri seviyesinde yarışma becerisine sahip sporcular yetiştirme başarısını gösterir.
  • Açı eğitim ve öğretim programlarının başarısını dış sınavlar ve üniversite sonuçları ile değerlendirme sistemi oluşturulur. Cambridge sınavları ile İngilizce, DELF ve DELE sınavları ile Fransızca ve İspanyolca, Advanced Placement, SAT I ve SAT II sınavları ile yurt dışı üniversite hazırlık sürecini, IELTS ve TOEFL ile İngilizce seviyesini ölçerek; okulun başarısının değerlendirilmesi nesnel bir yapıya kavuşturulur.

Açı’nın kısa tarihinde kimi yıllar bir, kimi yıllar birden çok adım atıldı. Bundan sonrasını hep beraber göreceğiz ve ilerleyen tarihimizi her sene güncellemeye çalışacağız. Binaların tarihçesi gibi gözüken bu kronolojik alan ve yapı genişlemesi, aslında onları kullanan öğrenciler ve öğretmenlerin eğitim-öğretim başarılarının somut birer simgesi. Çıkış noktamızı, inançlarımızı her zaman göz önünde bulundurarak bize verilen sorumluluğu tüm Açı çalışanları olarak en iyi biçimde yerine getirmeye devam edeceğiz. Tüm Açı öğrenci, öğretmen, yönetici ve velilerine teşekkür ederiz.